Amazing Stories

AMAZING NEWS: 4-1-2018 2018 HUGO AWARDS SPECIAL EDITION

Owing to this and that (travel, etc) news this week consists entirely of the 2018 Hugo Award Finalists list, as well as information on where to obtain more information (reading finalists, rules, voting dates, etc).

2018 HUGO AWARD FINALISTS

Best Novel

  • The Collapsing Empire, by John Scalzi (Tor)
  • New York 2140, by Kim Stanley Robinson (Orbit)
  • Provenance, by Ann Leckie (Orbit)
  • Raven Stratagem, by Yoon Ha Lee (Solaris)
  • Six Wakes, by Mur Lafferty (Orbit)
  • The Stone Sky, by N.K. Jemisin (Orbit)
  •  

Best Novella

  • All Systems Red, by Martha Wells (Tor.com Publishing)
  • “And Then There Were (N-One),” by Sarah Pinsker (Uncanny, March/April 2017)
  • Binti: Home, by Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
  • The Black Tides of Heaven, by JY Yang (Tor.com Publishing)
  • Down Among the Sticks and Bones, by Seanan McGuire (Tor.Com Publishing)
  • River of Teeth, by Sarah Gailey (Tor.com Publishing)
  •  

Best Novelette

  • “Children of Thorns, Children of Water,” by Aliette de Bodard (Uncanny, July-August 2017)
  • “Extracurricular Activities,” by Yoon Ha Lee (Tor.com, February 15, 2017)
  • “The Secret Life of Bots,” by Suzanne Palmer (Clarkesworld, September 2017)
  • “A Series of Steaks,” by Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld, January 2017)
  • “Small Changes Over Long Periods of Time,” by K.M. Szpara (Uncanny, May/June 2017)
  • “Wind Will Rove,” by Sarah Pinsker (Asimov’s, September/October 2017)
  •  

Best Short Story

  • “Carnival Nine,” by Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies, May 2017)
  • “Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand,” by Fran Wilde (Uncanny, September 2017)
  • “Fandom for Robots,” by Vina Jie-Min Prasad (Uncanny, September/October 2017)
  • “The Martian Obelisk,” by Linda Nagata (Tor.com, July 19, 2017)
  • “Sun, Moon, Dust” by Ursula Vernon, (Uncanny, May/June 2017)
  • “Welcome to your Authentic Indian Experience™,” by Rebecca Roanhorse (Apex, August 2017)
  •  

Best Series

  • The Books of the Raksura, by Martha Wells (Night Shade)
  • The Divine Cities, by Robert Jackson Bennett (Broadway)
  • InCryptid, by Seanan McGuire (DAW)
  • The Memoirs of Lady Trent, by Marie Brennan (Tor US / Titan UK)
  • The Stormlight Archive, by Brandon Sanderson (Tor US / Gollancz UK)
  • World of the Five Gods, by Lois McMaster Bujold (Harper Voyager / Spectrum Literary Agency)
  •  

Best Related Work

  • Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate, by Zoe Quinn (PublicAffairs)
  • Iain M. Banks (Modern Masters of Science Fiction), by Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  • A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, by Nat Segaloff (NESFA Press)
  • Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, edited by Alexandra Pierce and Mimi Mondal (Twelfth Planet Press)
  • No Time to Spare: Thinking About What Matters, by Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, by Liz Bourke (Aqueduct Press)
  •  

Best Graphic Story

  • Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, written by Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De
  • Black Bolt, Volume 1: Hard Time, written by Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward, lettered by Clayton Cowles (Marvel)
  • Landro and Taki Soma, colored by Kelly Fitzpatrick, lettered by Clayton Cowles (Image Comics)
  • Monstress, Volume 2: The Blood, written by Marjorie M. Liu, illustrated by Sana Takeda (Image Comics)
  • My Favorite Thing is Monsters, written and illustrated by Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Paper Girls, Volume 3, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image Comics)
  • Saga, Volume 7, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics)
  •  

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Blade Runner 2049, written by Hampton Fancher and Michael Green, directed by Denis Villeneuve (Alcon Entertainment / Bud Yorkin Productions / Torridon Films / Columbia Pictures)
  • Get Out, written and directed by Jordan Peele (Blumhouse Productions / Monkeypaw Productions / QC Entertainment)
  • The Shape of Water, written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, directed by Guillermo del Toro (TSG Entertainment / Double Dare You / Fox Searchlight Pictures)
  • Star Wars: The Last Jedi, written and directed by Rian Johnson (Lucasfilm, Ltd.)
  • Thor: Ragnarok, written by Eric Pearson, Craig Kyle, and Christopher Yost; directed by Taika Waititi (Marvel Studios)
  • Wonder Woman, screenplay by Allan Heinberg, story by Zack Snyder & Allan Heinberg and Jason Fuchs, directed by Patty Jenkins (DC Films / Warner Brothers)
  •  

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Black Mirror: “USS Callister,” written by William Bridges and Charlie Brooker, directed by Toby Haynes (House of Tomorrow)
  • “The Deep” [song], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)
  • Doctor Who: “Twice Upon a Time,” written by Steven Moffat, directed by Rachel Talalay (BBC Cymru Wales)
  • The Good Place: “Michael’s Gambit,” written and directed by Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)
  • The Good Place: “The Trolley Problem,” written by Josh Siegal and Dylan Morgan, directed by Dean Holland (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)
  • Star Trek: Discovery: “Magic to Make the Sanest Man Go Mad,” written by Aron Eli Coleite & Jesse Alexander, directed by David M. Barrett (CBS Television Studios)
  •  

Best Editor, Short Form

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Lee Harris
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams
  •  

Best Editor, Long Form

  • Sheila E. Gilbert
  • Joe Monti
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe
  •  

Best Professional Artist

  • Galen Dara
  • Kathleen Jennings
  • Bastien Lecouffe Deharme
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Sana Takeda
  •  

Best Semiprozine

  • Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James
  • Escape Pod, edited by Mur Lafferty, S.B. Divya, and Norm Sherman, with assistant editor Benjamin C. Kinney
  • Fireside Magazine, edited by Brian White and Julia Rios; managing editor Elsa Sjunneson-Henry; special feature editor Mikki Kendall; publisher & art director Pablo Defendini
  • Strange Horizons, edited by Kate Dollarhyde, Gautam Bhatia, A.J. Odasso, Lila Garrott, Heather McDougal, Ciro Faienza, Tahlia Day, Vanessa Rose Phin, and the Strange Horizons staff
  • Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, and Julia Rios; podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
  •  

Best Fanzine

  • File 770, edited by Mike Glyer
  • Galactic Journey, edited by Gideon Marcus
  • Journey Planet, edited by Team Journey Planet
  • nerds of a feather, flock together, edited by The G, Vance Kotrla, and Joe Sherry
  • Rocket Stack Rank, edited by Greg Hullender and Eric Wong
  • SF Bluestocking, edited by Bridget McKinney
  •  

Best Fancast

  • The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace
  • Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay William
  • Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts; produced by Andrew Finch
  • Sword and Laser, presented by Veronica Belmont and Tom Merritt
  • Verity!, presented by Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
  •  

Best Fan Writer

  • Camestros Felapton
  • Sarah Gailey
  • Mike Glyer
  • Foz Meadows
  • Charles Payseur
  • Bogi Takács
  •  

Best Fan Artist

  • Geneva Benton
  • Grace P. Fong
  • Maya Hahto
  • Likhain (M. Sereno)
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  •  

There are two other Awards administered by Worldcon 76 that are not Hugo Awards:
 
Award for Best Young Adult Book

  • Akata Warrior, by Nnedi Okorafor (Viking)
  • The Art of Starving, by Sam J. Miller (HarperTeen)
  • The Book of Dust: La Belle Sauvage, by Philip Pullman (Knopf)
  • In Other Lands, by Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)
  • A Skinful of Shadows, by Frances Hardinge (Macmillan UK / Harry N. Abrams US)
  • Summer in Orcus, written by T. Kingfisher (Ursula Vernon), illustrated by Lauren Henderson (Sofawolf Press)
  •  

John W. Campbell Award for Best New Writer

  • Katherine Arden
  • Sarah Kuhn
  • Jeannette Ng
  • Vina Jie-Min Prasad
  • Rebecca Roanhorse
  • Rivers Solomon
  •  

1943 RETROSPECTIVE HUGO AWARDS
 
Best Novel

  • Beyond This Horizon, by Anson MacDonald (Robert A. Heinlein) (Astounding Science Fiction, April & May 1942)
  • Darkness and the Light, by Olaf Stapledon (Methuen / S.J.R. Saunders)
  • Donovan’s Brain, by Curt Siodmak (Black Mask, September-November 1942)
  • Islandia, by Austin Tappan Wright (Farrar & Rinehart)
  • Second Stage Lensmen, by E. E. “Doc” Smith (Astounding Science Fiction, November 1941 to February 1942)
  • The Uninvited, by Dorothy Macardle (Doubleday, Doran / S.J.R. Saunders)
  •  

Best Novella

  • “Asylum,” by A.E. van Vogt (Astounding Science Fiction, May 1942)
  • “The Compleat Werewolf,” by Anthony Boucher (Unknown Worlds, April 1942)
  • “Hell is Forever,” by Alfred Bester (Unknown Worlds, August 1942)
  • “Nerves,” by Lester del Rey (Astounding Science Fiction, September 1942)
  • “The Unpleasant Profession of Jonathan Hoag,” by John Riverside (Robert A. Heinlein) (Unknown Worlds, October 1942)
  • “Waldo,” by Anson MacDonald (Robert A. Heinlein) (Astounding Science Fiction, August 1942)
  •  

Best Novelette

  • “Bridle and Saddle,” by Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, June 1942)
  • “Foundation,” by Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, May 1942)
  • “Goldfish Bowl,” by Anson MacDonald (Robert A. Heinlein) (Astounding Science Fiction, March 1942)
  • “The Star Mouse,” by Fredric Brown (Planet Stories, Spring 1942)
  • “There Shall Be Darkness,” by C.L. Moore (Astounding Science Fiction, February 1942)
  • “The Weapon Shop,” by A.E. van Vogt (Astounding Science Fiction, December 1942)
  •  

Best Short Story

  • “Etaoin Shrdlu,” by Fredric Brown (Unknown Worlds, February 1942)
  • “Mimic,” by Martin Pearson (Donald A. Wollheim) (Astonishing Stories, December 1942)
  • “Proof,” by Hal Clement (Astounding Science Fiction, June 1942)
  • “Runaround,” by Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, March 1942)
  • “The Sunken Land,” by Fritz Leiber (Unknown Worlds, February 1942)
  • “The Twonky,” by C.L. Moore and Henry Kuttner (Astounding Science Fiction, September 1942)
  •  

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Bambi, written by Perce Pearce, Larry Morey, et al., directed by David D. Hand et al. (Walt Disney Productions)
  • Cat People, written by DeWitt Bodeen, directed by Jacques Tourneur (RKO Radio Pictures, Inc.)
  • The Ghost of Frankenstein, written by W. Scott Darling, directed by Erle C. Kenton (Universal Pictures)
  • I Married a Witch, written by Robert Pirosh and Marc Connelly, directed by René Clair (Cinema Guild Productions / Paramount Pictures)
  • Invisible Agent, written by Curtis Siodmak, directed by Edwin L. Marin (Frank Lloyd Productions / Universal Pictures)
  • Rudyard Kipling’s Jungle Book, written by Laurence Stallings, directed by Zoltan Korda (Alexander Korda Films, Inc. / United Artists)
  •  

Best Editor, Short Form

  • John W. Campbell
  • Oscar J. Friend
  • Dorothy McIlwraith
  • Raymond A. Palmer
  • Malcolm Reiss
  • Donald A. Wollheim
  •  

Best Professional Artist

  • Hannes Bok
  • Margaret Brundage
  • Edd Cartier
  • Virgil Finlay
  • Harold W. McCauley
  • Hubert Rogers
  •  

Best Fanzine

  • Futurian War Digest, edited by J. Michael Rosenblum
  • Inspiration, edited by Lynn Bridges
  • The Phantagraph, edited by Donald A. Wollheim
  • Spaceways, edited by Harry Warner, Jr.
  • Voice of the Imagi-Nation, edited by Forrest J Ackerman and Morojo
  • Le Zombie, edited by Arthur Wilson “Bob” Tucker
  •  

Best Fan Writer

  • Forrest J Ackerman
  • Jack Speer
  • Arthur Wilson “Bob” Tucker
  • Harry Warner, Jr.
  • Art Widner
  • Donald A. Wollheim
  •  

File 770 has a fine set of links to much of the fiction listed.
More information on the rules governing the awards, their history, past finalists and winners, can be found on the Hugo Awards website.

***

On a lighter Hugo Awards note: We’ve always held out that science fiction makes predictions of future happenings – sometimes quite accurately:

Top: A panel from Gahan Wilson’s “Click”, from the June 1972 issue of National Lampoon. Bottom: Unidentified self-proclaimed SF author attending award announcement at a bar.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.